Historia

Anna Grzeszna-Kozikowska
07 Sie 2020

Co się działo w Chełmnie w wakacje w 1936 roku?

Dawny Ewangelicki Dom Towarzystw (obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. G. Gorczyckiego w Chełmnie) – miejsce wielu ważnych wydarzeń kulturalnych w okresie wakacyjnym 1936 r. [fot. PITREX] Dawny Ewangelicki Dom Towarzystw (obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. G. Gorczyckiego w Chełmnie) – miejsce wielu ważnych wydarzeń kulturalnych w okresie wakacyjnym 1936 r. [fot. PITREX]

Lipiec i sierpień 1936 roku obfitował w Chełmnie w wiele ważnych wydarzeń. W mieście gościł Wojewoda Władysław Raczkiewicz oraz wielu turystów. Odbyło się kilka spektakli, występów i jubileuszy. O wszystkim na bieżąco donosił lokalny „Nadwiślanin”.

 

Kłopoty przy pracach przy Al. 3 Maja

W drugiej połowie lat 30 tych XX wieku prowadzono w Chełmnie prace przy wytyczaniu nowej arterii miejskiej jaką była Aleja 3 Maja. Rok 1936 przyniósł niestety wypadki.

16 lipca firma budowlana Trykowski i Buchholc rozpoczęła prace naprawcze przy kanalizacji, wywołane znacznymi opadami.

Natomiast w dniu 28 lipca nastąpiło duże obsunięcie się ziemi w pobliżu ogrodów kasyna 66 pp. Robotnicy wykopali specjalny rów w którym układali rury kanalizacyjne.

Mimo wzorowych zabezpieczeń przy końcu pracy trzech robotników weszło do dołu, a po chwili nastąpiło obsunięcie się ziemi, grzebiąc za sobą pracowników.

Robotnika Płocińskiego i brukarza Domagalskiego udało się wydostać po kilku chwilach. Natomiast robotnika Lipowskiego dopiero po dwóch godzinach. Niestety zmarł.

Jubileusz Cechu i Bractwa Murarskiego

Jednym z ważniejszych wydarzeń w okresie wakacyjnym 1936 roku było 150 lecie cechu i bractwa murarskiego. Uroczystości odbyły się 11 lipca o godz. 6.30 w kościele farnym. Po południu o godz. 15 nastąpił wymarsz wraz ze sztandarem z gospody przy ul. Rycerskiej do „Dworu Nadwiślańskiego”, gdzie odbył się koncert i zabawa ogrodowa i taneczna.

Wojewoda Władysław Raczkiewicz w Chełmnie

Dnia 5 sierpnia 1936 roku o godzinie 20 gościł w Chełmnie ze specjalną wizytacją wojewoda Władysław Raczkiewicz. Po zlustrowani gmachu starostwa (obecnie budynek urzędu miasta) wojewoda udał się do Ratusza. Tu poprosił o listę obecnych urzędników. Następnie odbył półgodzinna konferencję z wiceburmistrzem Feliksem Lamparczykiem na temat spraw gospodarczych w mieście oraz o kwestii bezrobocia.

Turyści w Chełmnie

Okres wakacyjny zawsze ściągał i ściąga do Chełmna wielu gości i turystów. Tak było i w 1936 roku. Z reguły miasto wypełniało się turystami w niedzielę. Przybywali oni statkiem, koleją, autobusami czy po prostu na pieszo. 5 lipca statkiem „Vistula” przybyła do Chełmna wycieczka Stowarzyszenia Rodziny Policyjnej i Policyjnego Klubu Sportowego z Grudziądza. Natomiast 15 lipca zawitała  wycieczka 20 profesorów z Wiednia reprezentujących wiedeńskie Towarzystwo Naukowe. Po mieście oprowadzili ich przewodnicy władający językiem niemieckim.

Chełmnian jednak najbardziej zainteresował niezwykle nowocześnie jak na tamte czasy wyposażony autobus.

Z kolei z początkiem sierpnia najliczniejsza była wycieczka Rodziny Kolejowej z Bydgoszczy, która z wielkim uznaniem podziwiała chełmińskie zabytki.

Także miejscowy oddział PTTK organizował wyprawy dla swoich członków. W ten sposób organizowano czas wolny. W dniu 26 lipca spora grupa chełmnian udała się do Ciechocinka. Koszt wycieczki wynosił 5 zł. Wyprawa odbyła się koleją, a zapisy uczestników przyjmowano w siedzibie towarzystwa przy Rynku 24.

Kino „Apollo” zmienia właściciela

W 1936 roku Kino „Apollo”, które znajdowało się przy ul. Poprzecznej (po II wojnie światowej znajdowało się tu kino „Słowianin”) zmieniło dzierżawcę. Dnia 12 sierpnia zmarł w wieku 57 lat dotychczasowy właściciel Franciszek Kaube.

Nowym dzierżawcą kina z dniem 1 września został mistrz piekarski Antoni Spich, który zapowiadał także założyć nowy aparat dźwiękowy.

Obchody „Cudu nad Wisłą”

W okresie międzywojennym z niezwykłą czcią i pieczołowitością obchodzono jubileusze związane z odzyskaniem niepodległości. Tak było i w 1936 r. W szczególny sposób przygotowywano się do obchodów „Cudu nad Wisłą”. Z początkiem sierpnia zawiązał się specjalny komitet obchodów. Organizatorzy spotkali się w lokalu pana Smoczyńskiego przy ul. Hallera. W zebraniu bał udział Paweł Wardziński z Sarnowa.  

Już 13 sierpnia w lokalnym „Nadwiślaninie” pojawił się oficjalny program obchodów. Przewidywał on zbiórkę organizacyjną przy domu Pana Kasztelana oraz uroczysty przemarsz ulicami: Dworcową, Grudziądzką i Rynkiem na nabożeństwo do kościoła farnego. Następnie składanie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz specjalna akademia w Hotelu Centralnym. Na uroczystość zapraszał Komitet Obchodów, który zawiązała m.in. Narodowa Partia Robotnicza, Związek Młodzieży Polskiej „Jedność” oraz Stronnictwo Ludowe i Związek Hallerczyków.

Komitet wzywał wszystkich mieszkańców do gremialnego udziału w uroczystościach celem oddania hołdu poległym walczącym za wolność ojczyzny. Wiceburmistrz Feliks Lamparczyk zwracał się  również do mieszkańców Chełmna, aby od dnia 14 sierpnia od godziny 16 przystroić okna domów i kamienic flagami i symbolami narodowymi. Wg. relacji „Nadwiślanina” z dnia 18 sierpnia, który szeroko relacjonował obchody, udało się zrealizować wszystkie zapowiadane punkty programu. Mszę św. we Farze celebrowali: ks. Franciszek Żynda oraz ks. Wikary Krzywdziński. Natomiast akademia w Hotelu „Centralny” zebrała sporo znamienitych gości. 

Wydarzenia kulturalne

Okres wakacyjny zawsze sprzyja organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Dnia 1 lipca 1936 roku gościł w Chełmnie w Hotelu „Centralny” Teatr Ziemi Pomorskiej. Wystawiono sztukę Karola Schöcherra „Djablica”. Udział wzięli Stanisław Milski Wanda Zbierzowska, Władysław Surzyński. Jak podawał „Nadwiślanin”: „gra aktorów była znamienita, a publiczności mniej z powodu odpustu chełmińskiego".

Teatr Ziemi Pomorskiej przybył do Chełmna również z 22 lipca. Tym razem w Ewangelickim Domu Towarzystw przy ul. Świętojerskiej (obecnie budynek Państwowej Szkoły Muzycznej) zaprezentowano sztukę „Rozkoszna Dziewczyna”.

Natomiast dnia 10 sierpnia ponownie w Ewangelickim Domu Zgromadzeń zespół Operetki Poznańskiej pod dyrekcją Zygmunta Wojciechowskiego prezentował operetkę w trzech aktach „Ptasznik w Tyrolu”. W partii tytułowej wystąpił tenor Ignacy Wiśniewski, w roli księżnej primadonna operetki Danuta Leska ponadto Stanisław Wiśniewski i Hanka Dobrzacka. Operetka przywiozła własne dekoracje oraz piękne nowe kostiumy. Bilety można było nabywać u Pana Kobierzyńskiego w cenie 75 groszy i 2,50 zł. Spektakl zdobył wspaniałe recenzje, a orkiestra 66 pułku piechoty duże uznanie. Natomiast mankamentem była spóźniająca się na spektakl publiczność.

Z kolei pod koniec sierpnia do Chełmna przyjechał cyrk liliputów. Na placu przy zabudowaniach Pana Kasztelana prezentował swoje umiejętności Zespół Bydyńskiego „Guidley`s Liliput”. Cyrk przebywał w Chełmnie tylko cztery dni i prezentował „swój wszechświatowy program” podczas dwóch spektakli dziennie o godz. 16.30 i 20.30.

Nowe przedsięwzięcia

Z początkiem lipca 1936 roku przy Rynku 2 Paweł Hądzlik otworzył skład papieru materiałów piśmiennych, biurowych i szkolnych. Na łamach miejscowego „Nadwiślanina” szeroko zapraszał „nową klientelę” oferując duży wybór towarów. Z kolei w sierpniu 1936 roku przy Rynku 25 Franciszek Balicki otworzył biuro pisania próśb, podań i wniosków do wszelkich władz administracyjnych jak i sądowych. W tym samym czasie Teodor Perszke mistrz rzeźnicki otworzył przy ulicy Wodnej 9 skład rzeźnicko – wędliniarski. Jak głosiła informacja w ogłoszeniu, właściciel nowego składu „Dążeniem moim będzie solidną i rzetelną obsługą zadowolić szanownych klientów”.

Śluby

Wakacje zawsze sprzyjają zawieraniu związków małżeńskich. Lokalny nadwiślanin odnotował małżeństwa córek znanych mieszkańców Chełmna z oficerami Wojska Polskiego. I tak dnia 18 lipca 1936 roku Barbara Ślósarczykówna córka Stanisławowstwa Ślósarczyków zawarła związek małżeński z por. Maciejem Weinerem – synem doktora filozofii Stanisława Weinera z Krakowa.

Ślub odbył się w kościele garnizonowym a odprawił go ks. prof. Tęgowski z Brodnicy. Następnie rodzina panny młodej podejmowała dowódcę i oficerów 67 pp ze staropolską gościnnością.

Natomiast dnia 2 sierpnia 1936 roku w kościele Serca Jezusowego w  Bydgoszczy zawarła związek małżeński Zofia Koepkówna – córka znanego chełmińskiego właściciela drogerii A.Koepkego z kapitanem 22 pp Józefem Zielińskim

Pomoc chełmnian ofiarom huraganu

W numerze 98 z dnia 27 sierpnia „Nadwiślanin” donosił o wielkiej klęsce żywiołowej na południu Polski. Pod koniec lipca 1936 roku potężny huragan zniszczył domostwa, uprawy i pochłoną kilka ofiar. Rząd udzielił poszkodowanym pomocy lecz niewystarczającej. W Chełmnie zawiązał się specjalny Komitet dla Ofiar Huraganu. Na jego czele stanął vice burmistrz Feliks Lamparczyk. 

Na łamach prasy wzywano chełmnian do wsparcia poszkodowanych. Od 6 września zaplanowano specjalną zbiórkę uliczną i zachęcano do ofiarności. Datki można było również składać w Komunalnej Kasie Oszczędności. Nazwiska ofiarodawców podawane były do publicznej wiadomości.

 

Na podstawie: Nadwiślanin nr 74 - 102 /1936

 

 

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.60.29

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.
×

Niezbędne pliki cookie

Te pliki cookie są niezbędne do działania strony i nie można ich wyłączyć. Służą na przykład do utrzymania zawartości koszyka użytkownika. Możesz ustawić przeglądarkę tak, aby blokowała te pliki cookie, ale wtedy strona nie będzie działała poprawnie. Te pliki cookie pozwalają na identyfikację np. osób zalogowanych.

Zawsze
aktywne

Analityczne pliki cookie

Te pliki cookie pozwalają liczyć wizyty i źródła ruchu. Dzięki tym plikom wiadomo, które strony są bardziej popularne i w jaki sposób poruszają się odwiedzający stronę. Wszystkie informacje gromadzone przez te pliki cookie są anonimowe.