Historia
W okresie międzywojennym sport w Chełmnie odgrywał bardzo ważną rolę. Szczególny nacisk na rozwój kultury fizycznej kładły m.in. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", organizacje Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego, drużyny harcerskie i liczne drużyny sportowe działające przy szkołach. W latach 20. XX w. powstawały plany budowy miejsca do rekreacji i rywalizacji sportowej - dziś Stadionu Miejskiego w Chełmnie im. Grzegorza Mielcarskiego.
O Ignacym Młodystachu, powstańcu wielkopolskim, wiadomo na razie niewiele. Na pewno zmarł w Chełmnie i został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym. Nie miał dzieci, a żona nie żyje.
Wystawa "Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków", którą przygotowało Muzeum Ziemi Chełmińskiej w lutym 2020 r., była nie tylko ciekawym wyzwaniem wystawienniczym, ale dostarczyła również materiałów do historycznych śledztw. Jednym z nich było wykonane w atelier przez miejscowego fotografa Edmunda Malickiego i datowane na lata 30. XX w. zdjęcie młodego porucznika piechoty wraz z wybranką.
W lutym 2020 r. Muzeum Ziemi Chełmińskiej przygotowało wystawę "Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków". Ekspozycja stała się zarazem przyczynkiem do rozwiązania kilku historii, a przedwojenne zdjęcia przemówiły.
- Skala Zbrodni Pomorskiej była ogromna, a jest marginalizowana w dyskursie ogólnopolskim - mówi Sebastian Bartkowski, który od lat tworzy filmy dokumentalne. - Wydarzyła się w krótkim czasie, rozlała się na 400 miejscowości, zginęło ponad 40 tys. ludzi, dlatego nie powinna zostać zapomniana - zaznacza i szuka w Chełmnie i okolicy bliskich tych, którzy zginęli na Pomorzu w 1939 roku.
Copyright © Agora SA