Historia

 • Fotografie ślubne i telegramy. Dwie wystawy walentynkowe w Chełmnie

  Od 2 lutego, po poluzowaniu restrykcji związanych z epidemią, muzea otworzyły się dla zwiedzających. Muzeum Ziemi Chełmińskiej zaprasza turystów na dwie nowe wystawy czasowe eksponowane w Sali Mieszczańskiej ratusza i na ul. Grudziądzkiej

  21-02-2021 11:40
 • Święty Walenty był czczony w Chełmnie już kilka wieków temu

  Wiele lat temu na łamach "Czasu Chełmna" opublikowaliśmy pierwszy walentynkowy artykuł. Anna Grzeszna przybliżała w nim postać św. Walentego i proponowała połączyć trwającą od wieków kościelną tradycję czczenia w Chełmnie relikwii św. Walentego z coraz bardziej wtedy popularnymi walentynkami.

  13-02-2021 11:43
 • Zamordowany w Piaśnicy proboszcz ze Swarzewa ks. Wojciech Pronobis uczył się w Chełmnie

  Szybko nauczył się języka kaszubskiego i zwyczajów kaszubskich, między innymi zażywania tabaki. Zatrzymywał się przy każdym Kaszubie i wyciągał rożek z tabaką, zachęcając do rozmowy zapraszającym zwrotem: "Chcemy le są zażëc!", co oznaczało zaproszenie nie tylko do zażycia tabaki, ale przede wszystkim do rozmowy. Ksiądz Wojciech Pronobis uczył się w gimnazjum chełmińskim, zginął w Piaśnicy koło Wejherowa

  24-01-2021 13:31
 • Obchód gwiazdkowy, dancing familijny i "Moralność pani Dulskiej". Styczeń 1935 r. w Chełmnie

  Styczeń każdego roku to czas karnawału, zabaw i świętowania. Nie zawsze jednak można przeznaczyć ten okres na przyjemności i rekreację. To również okres zimy, kiedy wsparcia potrzebują najubożsi. Wydarzenia stycznia z 1935 roku relacjonował ówcześnie ukazujący się lokalny "Nadwiślanin"

  23-01-2021 09:27
 • Co działo się w Chełmnie w wakacje 1936 r.

  Lipiec i sierpień 1936 roku obfitowały w Chełmnie w wiele ważnych wydarzeń. W mieście gościli wojewoda Władysław Raczkiewicz oraz wielu turystów. Odbyło się kilka spektakli, występów i jubileuszy. O wszystkim na bieżąco donosił lokalny "Nadwiślanin".

  20-12-2020 13:32
 • OSP Chełmno. Archiwalne zdjęcia jednej z najstarszych jednostek w kraju

  Gdy w języku urzędowym Chełmno zwane było Culm, 4 lipca 1875 r., z inicjatywy obywateli Chełmna: Bonina, Kochenhawera i Durszewicza w sali ratusza zebrało się pod przewodnictwem ówczesnego burmistrza Kallwejta ok. 100 mieszkańców miasta. Postanowili utworzyć ochotniczą straż pożarną, do której obowiązków należałoby ratowanie życia i mienia ludzkiego zagrożonego klęską ognia.

  12-12-2020 12:45
 • Chełmińskie muzeum szuka pamiątek ślubnych. Powstanie z nich wystawa walentynkowa

  Z okazji nadchodzących walentynek w Muzeum Ziemi Chełmińskiej przygotowywana jest wystawa "Portret ślubny moich dziadków i pradziadków". Zobaczymy pamiątki ze zbiorów muzealnych. Pomysłodawczyni ekspozycji, Anna Grzeszna-Kozikowska, liczy też na rodzinne skarby od mieszkańców powiatu chełmińskiego

  06-12-2020 09:41
 • Historię powstańca wielkopolskiego Piotra Grzegorka uzupełniają jego wnuczki

  Po publikacji o Piotrze Grzegorku (1891-1949), pochodzącym z okolic Strzelna powstańcu wielkopolskim, a od lat 20. XX w. chełmińskim policjancie, który w 1949 roku spoczął na cmentarzu parafialnym w Chełmnie, odnalazły sie jego krewne. Wspólnie z nimi udało się uzupełnić jego dzieje.

  15-11-2020 11:42
 • OSP Starogród: Jesteśmy po to, żeby pomagać ludziom

  W Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogrodzie służy 32 mężczyzn i 10 kobiet, działają Młodzieżowa i Dziecięca Drużyna Pożarnicza. O historii, akcjach i rodzinnej atmosferze rozmawiamy z Marzanną Dąbrowską, skarbniczką jednostki. Na pytanie, po co ludzie zostają strażakami, odpowiada bez wahania: - Żeby pomagać ludziom. Człowiek człowiekowi powinien pomagać, w takim przekonaniu żyję.

  01-11-2020 14:45
 • Piotr Grzegorek. Powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej

  Cmentarz parafialny w Chełmnie to miejsce, w którym spoczywają dawni włodarze miasta, księża, działacze społeczni i niepodległościowi, jak i zwykli obywatele. Niektóre skromne groby kryją ciekawe historie ludzkie albo wielkie oddanie odradzającej się po I wojnie światowej ojczyźnie.

  25-10-2020 11:35