Historia

 • Marsz Pamięci przejdzie przez Chełmno 31. raz. Bywa, że idzie 150 osób

  17 września, w rocznicę napaści Sowietów na Polskę, Muzeum Ziemi Chełmińskiej organizuje po raz 31. Marsz Pamięci. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, delegacje instytucji, harcerzy, organizacji i szkół.

  14-09-2021 11:14
 • Jednymi z pierwszych więźniów w areszcie w Chełmnie byli księża. Nieopodal w ratuszu osadzono czarownicę

  "Istniał dawniej zawód jeden w Chełmnie, dzisiaj już niepraktykowany mianowicie urząd kata miejskiego. Gdy się Tomaszowi, katowi miejskiemu urodził syn Krzysztof, trzymał dziecko to do chrztu Krzysztof kat z Torunia. Widocznie kat Tomasz nie mógł znaleźć ojca chrzestnego w Chełmnie, kiedy uciekł się aż do Torunia". Dziś nawet więzienie to obiekt do zwiedzania - podczas Chełmińskiej Nocy Muzeów wszyscy chcieli wejść do środka.

  05-09-2021 09:25
 • Chełmno. Dziś odbędą się uroczystości rocznicowe pod pomnikiem 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty

  Organizatorzy i potomkowie żołnierzy służących w międzywojennej formacji zachęcają mieszkańców Chełmna, by w piątek w samo południe przyszli uczcić pamięć o Kaszubach.

  25-06-2021 09:32
 • Chełmno. Obchody setnej rocznicy powstania 8 Pułku Strzelców Konnych

  Turniej strzelecki z broni krótkiej i uroczystości patriotyczne na rynku w Chełmnie odbyły się w sobotę z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania 8 Pułku Strzelców Konnych. Główne obchody z festynem dla mieszkańców planowane są we wrześniu.

  14-06-2021 16:40
 • Chełmno. 12 czerwca obchodzimy święto 8 Pułku Strzelców Konnych

  Przypadające na 12 czerwca święto 8 Pułku Strzelców Konnych, to jedno z dwóch w roku, jakie obchodzono w okresie międzywojennym. Dziś trudno jest sobie wyobrazić Chełmno tamtych czasów bez tej formacji wojskowej.

  12-06-2021 09:26
 • Bogata historia Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera w Chełmnie

  Po długim czasie pandemii rząd poluzował wiele obostrzeń. Możemy swobodnie przemieszczać się, korzystać z kin, restauracji i muzeów, pamiętając o zachowaniu reżimu sanitarnego. Spacer po terenach zielonych staje się miłą rekreacją i relaksem po tych trudnych miesiącach. W Chełmnie mamy wiele parków i terenów zielonych, ale czy znamy ich historię i wiemy, co się tam znajdowało wcześniej?

  06-06-2021 09:20
 • Chełmno. Tłumy mieszkańców i turystów na Nocy Muzeów w 2011 roku. Znajdź się na zdjęciach

  Tegoroczna Noc Muzeów w Chełmnie przesunięta została na wrzesień. W oczekiwaniu na ucztę wspominamy piątą noc z muzealnikami. 10 lat temu "Czas Chełmna" informował: "Blisko 300 osób poznawało historię i zabytki Chełmna podczas nocnego spacerku z przewodnikiem Anną Grzeszną-Kozikowską. Wielu mieszkańców do samego wieczora rodzinnie zwiedzało muzealne ekspozycje i podziwiało miasto z tarasu ratusza".

  25-05-2021 08:27
 • Historia i tradycje Korpusu Kadetów nr 2 w Chełmnie

  Od 4 maja 2021 r. muzea i galerie sztuki, po kolejnej długiej przerwie pandemicznej, ponownie zostały otwarte dla zwiedzających. Muzeum Ziemi Chełmińskiej również otworzyło swoje podwoje, a od 12 maja będzie można oglądać w nim nową wystawę czasową "Historia i tradycje Korpusu Kadetów nr 2 w Chełmnie".

  08-05-2021 11:06
 • Kim są kobiety ze zdjęcia? Muzeum Ziemi Chełmińskiej czeka na kontakt

  W pierwszym rzędzie siedzi pięć, a w drugim stoi osiem dziewcząt. Każda z nich ubrana w elegancką sukienkę z przypiętym do piersi bukiecikiem kwiatków. Wszystkie pięknie się uśmiechają. Należy przypuszczać, że zdjęcie to zostało wykonane w jakimś ważnym dla nich dniu. Chełmińscy muzealnicy proszą o pomoc w zidentyfikowaniu dziewcząt ze zdjęcia.

  16-04-2021 08:29
 • Ks. Franz Namszanowski. Biskup o polskim sercu

  Rodzina, w której 12 sierpnia 1820 roku w Gdańsku urodził się Franz Adolf Namszanowski, była podobna do wielu rodzin pruskich, które chociaż były pochodzenia polskiego, w otoczeniu żywiołu niemieckiego po wielu latach zniemczyły się. Ojciec przyszłego biskupa dał rodzinie polskie nazwisko, nie przekazał jednak nic, co łączyło się z polską kulturą i językiem.

  11-04-2021 13:30