W 2020 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego w ramach 1 proc. przekazali na rzecz stowarzyszeń non profit 38,5 mln zł. To o 1,5 mln zł więcej niż rok wcześniej. Rok 2021, to szansa na jeszcze większą hojność. Polecamy walczących o zdrowie i organizacje z powiatu chełmińskiego
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcąc przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wystarczy w deklaracji podatkowej wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc, oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 proc. naszego podatku.

Wraz z KRS można podać cel szczegółowy. Od 2018 roku nasz PIT jest rozliczany przez Krajową Administrację Skarbową, do której spływają informacje od płatników zawarte w zeznaniach za rok poprzedni oraz dane z rejestrów własnych i rejestrów państwowych.

Od 15 lutego takie rozliczenie jest dostępne w Portalu Podatkowym.

E-PIT możemy zweryfikować, zaakceptować lub poprawić. Możemy też odrzucić deklarację elektroniczną i rozliczyć się samodzielnie.

Jeśli do 30 kwietnia nie naniesiemy żadnych poprawek, dokument zostanie uznany za zaakceptowany. Jeśli w poprzednim roku przekazaliśmy 1 proc. podatku na konkretny cel, zapis pojawi się automatycznie w tegorocznym e-PIT (można go zmienić, wpisując inny KRS).

CHORZY Z CHEŁMNA I OKOLIC, KTÓRZY POTRZEBUJĄ WSPARCIA NA LECZENIE, REHABILITACJĘ, SPECJALISTÓW I LEKI

 • Szymon Wojtaś, Fundacja „Słoneczko”, KRS 0000186434, cel szczegółowy: dla Szymona Wojtaś 379/W.

Szymon ma siedem lat, urodził się z rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem i pęcherzem neurogennym. Rodzice walczą, by stanął na nogi, a choroba nie postępowała. Chłopiec wymaga stałej i kosztownej rehabilitacji.

 • Rafał Waliszewski, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 9031 Waliszewski Rafał.

Pan Rafał ponad 22 lata temu uległ wypadkowi. Od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Mieszka z mamą, ojciec nie żyje. Wymaga ciągłej rehabilitacji, która jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Mimo wielu problemów stara się być optymistą. Nagrywa filmy, w których porusza ważne dla osób niepełnosprawnych kwestie. Napisał dwie książki, trzymając w ustach patyk.

 • Sandra Bitau, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, KRS 0000037904, cel szczegółowy: 26311 Bitau Sandra.

Sandra ponad sześć lat temu uległa poważnemu urazowi mózgu. Rodzina walczy, by choć trochę polepszyć jakość życia 23-latki, a do tego potrzeba wielu kosztownych zabiegów i rehabilitacji. Sandra cierpi m.in. na czterokończynowe porażenie spastyczne oraz padaczkę lekooporną.

Ze względu na całodobową opiekę nad dziewczyną jej mama nie może pracować. Ogromne pieniądze pochłaniają zakupy leków, pampersów i podkładów pielęgnacyjnych. Sandra potrzebuje też stałej rehabilitacji.

 • Jakub Zach, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, KRS 0000037904, cel szczegółowy: 15655 Jakub Zach.

Jakub ma 14 lat i walczy z autyzmem. Pieniądze podarowane w ramach 1 proc. rodzice przeznaczają na codzienne zajęcia, m.in. terapeutyczne i ruchowe oraz obozy integracyjne, podczas których chłopak ma szansę nauczyć się samodzielności, rozwijać się i uspołeczniać.

 • Dawid Jasnoch, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, KRS 0000037904, cel szczegółowy: 23283 Jasnoch Dawid.

Dawid ma prawie 11 lat, jest synem przyjaciela redakcji, byłego redaktora sportowego „Czasu Świecia”. Zmaga się ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami neurologicznymi. Gdyby nie 1 proc., rodzicom trudno byłoby zapewnić mu terapię i tym samym szansę na lepsze życie.

 • Adam Schumachewicz, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, KRS 0000037904, cel szczegółowy: 6168 Schumachewicz Adam.

Adam ma 16 lat, od urodzenia zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym, padaczką i upośledzeniem umysłowym. Chociaż los boleśnie go doświadczył, stara się nie tracić sił do walki i optymizmu.

Najważniejszą rolę w walce o jego sprawność, zdrowie i przyszłość odgrywa rehabilitacja. Chłopak coraz szybciej rośnie, przez co trudno jest mu się poruszać. Aby zatrzymać postępy choroby, ważna jest systematyczność w ćwiczeniach.

 • Patryk Kijewski-Bernadowski, Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, KRS 0000270809, cel szczegółowy: Kijewski-Bernadowski, 2239.

Patryk ma 29 lat. 12 lat temu uległ wypadkowi, od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Marzy, by stać się samodzielnym i odciążyć rodzinę, a zwłaszcza mamę, która zapewnia mu całodobową opiekę. Pieniądze potrzebne są na leki, suplementy, środki higieniczne, wizyty u lekarzy specjalistów oraz rehabilitację.

 • Maksym Sadzikowski, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, KRS 0000037904, cel szczegółowy: 24667 Sadzikowski Maksym.

Maksym ma 10 lat, cierpi na autyzm wczesnodziecięcy – całościowe zaburzenie rozwoju. Zmaga się też z zaburzeniami pracy jelit, licznymi nietolerancjami pokarmowymi, zaburzeniami snu i integracji sensorycznej.

Leczenie, terapia i rehabilitacja pochłaniają niemałe pieniądze, ale są konieczne, by chłopiec miał szansę na samodzielność w dorosłym życiu.

 • Arkadiusz Urbański, Fundacja Serce Dziecka, KRS 0000266644, cel szczegółowy: Arkadiusz Urbański.

Arek ma pięć lat. Urodził się z poważną wadą serca. Podczas operacji doszło do wylewu i uszkodzenia mózgu. Chłopiec nie chodzi i niewiele mówi. Codzienna rehabilitacja, nauka i masaże sprawiają, że robi niewielkie postępy – nauczy się nowego słowa albo chwilę postoi podtrzymywany.

Rodzicom zależy, by ich syn był samodzielny. Pieniądze potrzebne są na terapię, zakupy pampersów i sprzętu rehabilitacyjnego.

 • Kornelia Jagodzińska, Fundacja na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych – Tratwa, KRS 0000300964, cel szczegółowy: Kornelia Jagodzińska.

Kornelia ma dziewięć lat, urodziła się z rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem i przepukliną oponowo-rdzeniową. Niewładne nogi, pęcherz neurogenny oraz uszkodzona nerka uniemożliwiają jej chodzenie. Od kiedy skończyła półtora roku, porusza się na wózku inwalidzkim.

Dziewczynka jest bardzo aktywna, w szkole integracyjnej uczęszcza ze zdrowymi dziećmi na zajęcia taneczne, jeździ do Bydgoszczy na zumbę dla dzieci na wózkach. Z tatą Grzegorzem pokazują, że bariery da się pokonać. Pieniądze potrzebne są na rehabilitację i specjalistyczny sprzęt.

 • Oliwia Drążkowska, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, KRS 0000186434, cel szczegółowy: Oliwia Drążkowska 183/D.

Oliwia ma dziewięć lat, urodziła się z wodogłowiem, zdiagnozowano u niej też padaczkę lekooporną oraz zanik nerwów wzrokowych. Rozwój dziewczynki jest przez to znacznie opóźniony. Porusza się na wózku inwalidzkim i wymaga całodobowej opieki. Pieniądze potrzebne są na lekarstwa, które dziewczynka przyjmuje, na rehabilitację oraz zakup sprzętów.

 • Maria Podlaszewska, Fundacja „Serce Dziecka” im. Diny Radziwiłłowej, KRS 0000266644, cel szczegółowy: ZC 6271 Maria Podlaszewska.

Marysia jest uczennicą I klasy Szkoły Podstawowej w Brzozowie. Urodziła się z pojedynczą komorą serca, przeszła cztery operacje. Zmaga się też z problemami neurologicznymi.

Dzięki pieniądzom z 1 proc. korzysta ze stymulacji rozwoju, rehabilitacji, hipoterapii, terapii sensorycznej, treningu słuchowego oraz terapii wspomagającej rozwój mowy niewerbalnej. To wszystko sprawia, że dziewczynce łatwiej się żyje.

 • Anna Koprowska-Głowacka, Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, KRS: 0000270809, cel szczegółowy: Koprowska-Głowacka, 4580.

Pani Anna jest autorką książek o legendach i ludowych opowieściach, m.in. o naszym regionie. Cierpi na nieuleczalną chorobę – stwardnienie rozsiane.

Zmaga się z czterokończynowymi niedowładami spastycznymi, zaburzeniami równowagi. Przewlekły ból i choroby współistniejące – astma oraz skolioza odbierają jej samodzielność. Postępującą niepełnosprawność mogą nieco zatrzymać ciągła rehabilitacja i leczenie, na które brakuje funduszy.

 • Mateusz i Marek Wyczyńscy, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, KRS: 0000186434, cel szczegółowy: Mateusz i Marek Wyczyński, 125/W.

U Mateusza w 2009 roku zdiagnozowano dystrofię mięśniową. Choroba ma podłoże genetyczne i jest nieuleczalna.

Pan Marek to ojciec Mateusza. W 2011 roku przeszedł udar krwotoczny z pękniętego tętniaka. Cierpi też na zatorowość płucną. Obaj potrzebują wsparcia finansowego na leki, dojazdy do specjalistów i rehabilitację.

 • Mateusz Szpręglewski, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 8975 Szpręglewski Mateusz.

Mateusz zmaga się z wieloma schorzeniami, w tym m.in. histocytozą X i moczówką prostą. Ma wadę serca i skoliozę. Pieniędzy potrzebuje przede wszystkim na sprzęt rehabilitacyjny i turnusy rehabilitacyjne w ukochanych górach. Mateusz ma ogromną wolę walki, wierzy, że dzięki wsparciu wygra z własną niepełnosprawnością.

 • Igor Szpręglewski, Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom, KRS 0000140007, cel szczegółowy: dla Igora Szpręglewskiego.

Igor ma prawie 10 lat i cierpi na autyzm. Chłopiec ma problemy emocjonalne, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Aby mógł się otworzyć i samodzielnie funkcjonować, potrzebna jest kosztowna i długotrwała terapia neurologiczna, logopedyczna, pedagogiczna i psychologiczna.

Wiele zajęć nie jest refundowanych. Rodzice ponoszą ogromne koszty związane z konsultacjami ze specjalistami. Bywa, że pokonują ponad 2 tys. kilometrów miesięcznie, żeby dotrzeć do lekarzy i rehabilitantów.

 • Antoni Chryszczak, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” KRS 0000037904, cel szczegółowy: 11256 Chryszczak Antoni.

Antek ma 11 lat. Urodził się ze stwardnieniem guzowatym. To choroba genetyczna, przez którą jego serce i mózg są pokryte guzami. Stwierdzono też u niego padaczkę, zaburzenia rytmu serca, autyzm, zanik nerwów wzrokowych i niedowład kończyn.

Chłopiec potrzebuje stałej opieki medycznej: neurologicznej, kardiologicznej, urologicznej, okulistycznej, onkologicznej, dermatologicznej i psychiatryczno-psychologicznej. Ze względu na problemy z samodzielnym poruszaniem się i utrzymaniem równowagi dla jego rozwoju bardzo ważna jest też rehabilitacja. Wszystko to generuje potężne koszty, na których pokrycie nie stać rodziny.

 • Kamil Kowalski, Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom, KRS 0000140007, cel szczegółowy: dla Kamila Kowalskiego.

Kamil ma 15 lat, urodził się z zespołem genetycznym Wolfa-Hirschhorna. Na schorzenie składa się wiele wad: podkowiasta nerka, epilepsja, rozszczep wargi i podniebienia, wiotkość mięśni, opóźnienia rozwoju.

Przeszedł kilka operacji, poddawany jest rehabilitacji, przyjmuje leki zapobiegające atakom epilepsji. Nie trzyma moczu, więc konieczny jest zakup pieluch. Chłopiec jest pod stałą opieką neurologa, nefrologa, urologa, kardiologa, chirurga, chirurga szczękowego, rehabilitanta i okulisty.

Każda wizyta u specjalisty wiąże się ze stukilometrowym dojazdem do lekarza. Takich podróży Kamil musi odbyć kilka w miesiącu. Jego rodzice mimo wysiłków bez wsparcia finansowego nie podołają wyzwaniu, jakie stawia przed nimi choroba.

 • Grzegorz Oświeciński, Fundacja Avalon, KRS 0000270809, cel szczegółowy: Oświeciński, 7643.

Pan Grzegorz w wieku 47 lat zachorował na SLA – stwardnienie zanikowe boczne. Cechą tej choroby jest neurogenne uszkodzenie mięśni szkieletowych i powolny ich zanik. Nie jest w stanie wrócić do normalnego trybu życia i do pracy. Koszty rehabilitacji i leczenia przekraczają możliwości rodziny.

 • Tomasz Śledź, Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, KRS 0000270809, cel szczegółowy: Śledź 592.

Pan Tomasz w wieku 47 lat uległ wypadkowi i doznał urazu rdzenia kręgowego. Został sparaliżowany, ma niedowład nóg.

Wymaga kosztownego leczenia i rehabilitacji. Wsparcie w ramach 1 proc. pozwoli mu realizować wyznaczone cele w drodze do poprawy sprawności.

 • Sebastian Wiśniewski, Fundacja Dobro Powraca, KRS: 000338878, cel szczegółowy: Sebastian Wiśniewski.

U pana Sebastiana w 2007 roku stwierdzono stwardnienie rozsiane. SM postępuje i uniemożliwia mu uczestnictwo w życiu rodzinnym i zawodowym.

Nadzieją są dla niego rehabilitacja i leki, które poprawiają komfort życia. Podkreśla, że jego marzeniem jest wychować swoich trzech synów na dobrych i uczciwych ludzi, którzy będą pomagać innym.

 • Mateusz Oźmina, Fundacja Siepomaga, KRS: 0000 24 97 53, cel szczegółowy: Mateusz Oźmina.

Mateusz ma 10 lat. Głośno zrobiło się o nim w kwietniu ubiegłego roku. Dla chłopca walczącego z guzem mózgu nie było ratunku w Polsce.

Pomoc zadeklarowali lekarze z USA. W zbiórkę pieniędzy na wyjazd i kosztowną terapię w klinice w Ohio zaangażowały się dziesiątki tysięcy osób w całym kraju. W dwa tygodnie udało się zebrać ponad 4 mln zł. W sierpniu pieniądze skończyły się.

Żeby kontynuować terapię, potrzebna była kolejna zbiórka. Darczyńcy i tym razem nie zawiedli – w krótkim czasie podarowali chłopcu ponad 1,8 mln zł.

Pod koniec stycznia Mateusz przeszedł poważną operację jelita. Gdy zaczęło się goić, musiał zacząć walczyć o oddech. Niezbędne było podłączenie do respiratora, musi mieć wykonywaną dializę nerek. W planach jest kolejna operacja.

– Serce mi się kraje, gdy patrzę na to, ile to moje dziecko musi wycierpieć i znieść, aby mieć szansę na powrót do zdrowia – przyznaje Agnieszka Oźmina, mama Mateusza. – To niewyobrażalne i trudne nawet do pomyślenia, a cóż dopiero do opowiedzenia. To, co on przechodzi, to po ludzku niepojęte. Jest dla mnie wzorem i wielkim bohaterem. Ja nie byłabym tak silna – opowiada.

Rodzice Mateusza proszą o wsparcie finansowe na dalsze leczenie oraz o modlitwę. – Wiele jeszcze przed naszym dzielnym wojownikiem. Niech ilość wznoszonych próśb szturmem zdobędzie niebo – apeluje pani Agnieszka.

 • Kornelia Raniewicz, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 30803 Raniewicz Kornelia.

4-letnia Kornelia pochodzi z Zegartowic. Urodziła się z poważną wadą układu nerwowego. Wymaga całodobowej opieki i rehabilitacji. Potrzebuje pilnej operacji biodra, na którą nie stać jej mamy.

– Córka urodziła się ze schizencefalią obustronną – mówi Anna Owczyńska, mama dziewczynki. – To bardzo rzadka wada rozwojowa ośrodkowego układu nerwowego – dodaje.

Dziewczynka jest znacznie opóźniona psychoruchowo, nie chodzi, ma bardzo słaby wzrok i padaczkę. Przeszła trzy poważne operacje głowy. Wymaga stałej opieki specjalistów: neurologa, neurochirurga i okulisty oraz rehabilitanta.

Pani Anna walczy o to, by Kornelia mimo niepełnosprawności rozwijała się. Dzięki uporowi matki i staraniom rehabilitantów zaczęła ruszać nogami. Jest szansa, że na nich stanie, ale do tego potrzebna jest pilna operacja biodra.

Na operację i leczenie po niej potrzeba ok. 30 tys. zł.

ORGANIZACJE POŻYTKU PUBLICZNEGO Z POWIATU CHEŁMIŃSKIEGO, KTÓRE LICZĄ NA WSPARCIE

 • Stowarzyszenie Ludzie-Ludziom, Chełmno, KRS: 0000025730.
 • Ludowy Klub Sportowy „Pomowiec”, Kijewo Królewskie, KRS: 0000046890.
 • Miejski Ludowy Klub Sportowy „Nadwiślanin”, Chełmno, KRS: 0000065081.
 • Stowarzyszenie „Kuźnia Inicjatyw Lokalnych’’ w Lisewie, KRS: 0000149749.
 • Fundacja „Rodzina Przymierza”, Chełmno, KRS: 0000178601.
 • Towarzystwo Oświatowe „Od Nowa”, Grzybno, KRS: 0000207964.
 • Stowarzyszenie Dzieci, Młodzieży i Osób Niepełnosprawnych „Światełko Nadziei”, Chełmno, KRS: 0000225996.
 • Klub Żołnierzy i Pracowników 9 Chełmińskiego Pułku Pontonowego im. gen. broni Józefa Hallera, Chełmno, KRS: 0000238007.
 • Chełmińskie Stowarzyszenie Oświatowe, KRS: 0000250320.
 • Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Iskierka”, Unisław, KRS: 0000306045.
 • Fundacja Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom”, Chełmno, KRS: 0000336186.
 • Polski Związek Niewidomych, oddział Chełmno, KRS 00000 60 750.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zaloguj się